A Föld hőmérséklete folyamatosan nő az Északi-sarktól a Déli-sarkig. 1906 óta a globális felszíni átlaghőmérséklet több mint 1,6 Fahrenheit-fokkal (0,9 Celsius-fokkal) nőtt, sőt az érzékeny sarkvidékeken még ennél is gyorsabban. A globális felmelegedés hatásai azonban nem csupán jövőbeli problémákra vannak hatással, hanem már most is érezhetőek. A globális felmelegedés várható következményei földön többek között a meleg időjárás,amely megolvasztja a gleccsereket, illetve a tengeri jeget, megváltoztatja a csapadékmintákat, valamint átrendeződést okoz az állatvilágban.
Sokan összekeverik a globális felmelegedést, illetve az éghajlatváltozást, de a tudósok inkább az utóbbit preferálják, amikor leírják a bolygónk időjárásának és éghajlatának összetett változásait. Az éghajlatváltozás nemcsak a hőmérséklet emelkedését jelenti, hanem magában foglalja a szélsőséges időjárási eseményeket, a vadon élő állatok populációinak, valamint az élőhelyeinek változását, a tengerszint emelkedését, illetve egyéb következményeket is. Mindezek a változások, vagyis a globális felmelegedés várható következményei földön akkor következnek be, amikor az emberiség folyamatosan kibocsátja a hőtartó üvegházhatású gázokat a légkörbe.
A globális felmelegedés várható következményei földön, illetve a tudósok már dokumentálták az éghajlatváltozás következő hatásait
Nézzük mik lehetnek ezek:
Jégolvasztás
Jégtakarók világszerte olvadnak, ideértve a hegyi gleccsereket, a Nyugat-Antarktiszt, illetve a Grönlandot borító jégtakarókat, valamint a sarkvidéki tengeri jeget. Például a Montana Glacier Nemzeti Parkban a gleccserek száma az 1910-es több mint 150-ről kevesebb mint 30-ra csökkent.
Tengerszint emelkedés
Az olvadó jég jelentős mértékben hozzájárul a tengerszint emelkedéséhez, évente átlagosan 0,13 hüvelykkel (3,2 milliméterrel). Az emelkedés gyorsabb ütemben zajlik az elmúlt években, mindemellett a jövőben további felgyorsulásra számíthatunk.
Hatás az élővilágra
Az emelkedő hőmérséklet hatással van a vadon élő állatokra, illetve az élőhelyeikre. Az Antarktiszon például az Adélie pingvin populációk 90 százaléka összeomlott az eltűnő jég miatt.
Fajok vándorlása
A hőmérséklet változása miatt sok faj kénytelen északabbra vagy magasabb, hűvösebb területekre költözni, hogy megfelelő élőhelyet találjon.
Csapadék változások
Bár átlagosan nő a csapadék mennyisége a világon, vannak olyan régiók, ahol súlyosabb szárazság tapasztalható, növelve az erdőtüzek, terméskiesés valamint az ivóvízhiány kockázatát.
Növény- és állatfajok virágzása
Néhány kártevő faj, például szúnyogok, kullancsok, medúzák, illetve a növénykártevők, virágzó populációkra váltottak. Például a kéregbogarak millió hektáron pusztítottak erdőfákat az Egyesült Államokban.
A globális felmelegedés várható következményei földön, valamint ha a felmelegedés folytatódik, ebben a században további hatások is bekövetkezhetnek
Az évszázad végére a tengerszint várhatóan 10 és 32 hüvelyk (26 és 82 centiméter) közötti vagy magasabb szintre emelkedik.
Szélsőséges időjárás
Hurrikánok, illetve más viharok valószínűleg erősödnek, és gyakoribbak lesznek az árvizek, valamint az aszályok. A „szárazság” hosszabb idejű periódusai is gyakoribbak lehetnek.
Édesvízhiány
A gleccserek a világ édesvízének körülbelül háromnegyedét tárolják, így az olvadásuk a vízkészletekre is hatással lesz.
Betegségterjedés
Néhány betegség, például a malária, amelyet a szúnyogok terjesztenek, terjedhet a változó éghajlati viszonyok miatt.
Ökoszisztéma-változások
Az ökoszisztémák folyamatosan változnak, egyes fajok északabbra vándorolnak vagy sikeresebbek lesznek, míg mások nem képesek alkalmazkodni és kihal.
Összefoglalva:
A globális felmelegedés várható következményei földön számos változást hoz létre, többekközött a globális felmelegedés is már most érezhető hatásokat gyakorol a Földre. Az olvadó jéghegyek, valamint a gleccserek tengerszint emelkedéshez vezetnek, a hőmérsékletváltozás pedig a vadon élő állatokat és élőhelyeket érinti. Az éghajlatváltozás további szélsőséges időjárást, vízhiányt, valamint betegségterjedést hozhat magával, miközben az ökoszisztémák átalakulnak. Az emberiség számára fontos feladat az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése a klímaváltozás enyhítése érdekében.
Globális felmelegedés elleni küzdelem: Útmutató a Fenntartható Jövőért”
Mit is tehetünk?
A globális felmelegedés a mai világ egyik legégetőbb problémája, amely hosszú távú következményekkel jár mind az emberiségre, mind a bolygónkra nézve. Az éghajlatváltozás következtében nő az átlaghőmérséklet, a tengerszint emelkedik, az időjárási szélsőségek pedig gyakoribbak és súlyosabbak lesznek. Azonban van remény, és minden egyes lépés számít a globális felmelegedés elleni küzdelemben. Nézzük mit is tehetünk a környezetünk, valamint a jövő generációk védelme érdekében.
Energiahatékonyság, megújuló energiaforrások
Az egyik legfontosabb módja a globális felmelegedés elleni küzdelemnek az, hogy csökkentsük az üvegházhatású gázok kibocsátását. Az energiahatékonyság növelése, valamint a megújuló energiaforrásokra való átállás segít ebben. Otthonainkban, illetev a vállalkozásainkban az energiahatékonysági intézkedésekkel csökkenthetjük az energiafelhasználást. Az otthonok hőszigetelése, energiatakarékos berendezések használata, sőt a napelemek telepítése mind olyan lépések, amelyek segítenek csökkenteni a szénlábnyomunkat.
Közlekedés, illetve közösségi közlekedés
Az autók vagy más közlekedési eszközök nagy része üvegházhatású gázokat bocsát ki. A közlekedés terén tett intézkedések is fontosak a globális felmelegedés elleni harcban. A tömegközlekedés használata, a telekocsi rendszerek bevezetése, vagy az elektromos járművek használata mind hozzájárulhat a légszennyezés és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.
Fenntartható mezőgazdaság, valamint étkezés
A mezőgazdaság is kulcsszerepet játszik a globális felmelegedésben. Az intenzív mezőgazdasági gyakorlatokhoz kapcsolódó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében a fenntartható mezőgazdasági módszerek előtérbe kerülnek. A helyi, valamint a szezonális élelmiszertermelés támogatása, vagyis az étrendünk megváltoztatása a hús- és tejtermékek csökkentett fogyasztása révén is hozzájárulhat a globális felmelegedés elleni küzdelemhez.
Erdők védelme és újratelepítés
Az erdők az egyik legfontosabb szövetségeseink a klímaváltozás elleni harcban, mivel elnyelik a szén-dioxidot és oxigént termelnek. Az illegális erdőirtás elleni küzdelem illetve az erdők újratelepítése kritikus szerepet játszik a globális felmelegedés megfékezésében.
Tudatosság, illetve oktatás
Az oktatás illetve a tudatosság kulcsfontosságú a globális felmelegedés elleni küzdelemben. Minél többen ismerik meg a problémát, annál inkább hajlandók lesznek cselekedni. Az iskolákban, a média révén terjesszük az éghajlatváltozásról szóló ismereteket, valamint buzdítsuk az embereket a cselekvésre.
Politikai cselekvés
Az állami, valamint a nemzetközi szinten tett politikai intézkedések is kulcsfontosságúak a globális felmelegedés elleni küzdelemben. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának korlátozása és az éghajlatváltozás elleni intézkedések támogatása az államok felelőssége. Hangsúlyozzuk a politikusoknak, hogy a környezetvédelem és az éghajlatváltozás elleni harc fontos közösségi ügy.
A globális felmelegedés várható következményei földön összefoglalva
A globális felmelegedés elleni küzdelem mindenki számára fontos, és mindannyian hozzájárulhatunk a megoldáshoz. A fenntartható életmód kialakítása és az éghajlatváltozás elleni cselekvés támogatása segíthet megőrizni bolygónk jövőjét és biztosítani, hogy az eljövendő generációk is élvezhessék a Föld gazdagságait. Az idő rövid, de a cselekvés még mindig lehetséges, és minden egyes lépés számít.