abu dhabi

Abu Dhabi

Abu Dhabi, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) fővárosa, egy dinamikusan fejlődő város, amely egyszerre őrzi hagyományait, illetve vonzza a jövőt. Az arab világ egyik leggazdagabb városaként, kiemelkedő szerepet játszik a nemzetközi politikai, valamint gazdasági színtéren.

Abu Dhabi földrajzi elhelyezkedése, környezete

Az Egyesült Arab Emírségek nyugati részén található, az arab-félsziget déli partján. A város a Perzsa-öböl partján fekszik, az EAE legnagyobb emirátusának központja. Abu Dhabi területe több mint 67 000 négyzetkilométer, ami az EAE területének több mint 80%-át jelenti, tehát nemcsak a főváros, hanem az egész emirátus területe is hatalmas. A várostól délre található a sivatagos táj, míg északon a Perzsa-öböl vizei határolják.

A város sajátos jellegzetessége, hogy egyes részei szigetekre épültek, például a híres Abu Dhabi-sziget, amely a város központjának ad otthont. A város körül számos kisebb sziget is található, amelyeket a fejlesztések során különféle infrastruktúrával, valamint luxusprojektek céljából alakítottak ki.

Abu Dhabi – Népesség, illetve demográfia

Az utóbbi évtizedekben gyorsan növekedett, ma körülbelül 1,5 millió főre tehető. Az emirátusban a lakosság összetétele erősen heterogén: a helyiek, azaz az emírségi állampolgárok számos nemzetközi közösség tagjaival élnek együtt. Az expatok (külföldiek) jelentik a város lakosságának túlnyomó többségét, valamint a munkavállalók főként Ázsiából, Európából, illetve más arab országokból származnak.

A város gazdag olaj-gázkészleteinek köszönhetően Abu Dhabi folyamatosan vonzza a külföldi munkavállalókat, akik a helyi gazdaság virágzásában játszanak kulcsszerepet. A helyi arab közösség, bár kisebbségben van a városban, mégis meghatározó kulturális, illetve politikai szerepet tölt be. Az arab nyelv a hivatalos nyelv, de angolul is széles körben beszélnek, mivel az üzleti élet, valamint a nemzetközi kapcsolatok során elterjedt közvetítőnyelv.

Abu Dhabi gazdasága

Gazdasága elsősorban az olaj, illetve a gáziparra épít. Az emirátus az egyik legnagyobb olajtermelő – exportáló régió a világon, valamint az ország legnagyobb olajkészleteivel rendelkezik. Az olajtermelés, a fosszilis energiahordozók exportja jelentős részt képviselnek a helyi gazdaságban.

Azonban Abu Dhabi vezetése már több éve igyekszik diverzifikálni a gazdaságát, hogy csökkentse a túlzott olajfüggőséget. Ennek érdekében a város hatalmas befektetéseket irányzott az infrastruktúra fejlesztésére, a turizmus növelésére, az innovatív technológiák, illetve a fenntarthatóság területére. A városban számos modern építkezés, luxus szállodák, bevásárlóközpontok, ugyanakkor kulturális intézmények is találhatók, amelyek mind hozzájárulnak a helyi gazdaság diverzifikálásához.

Abu Dhabi kulturális, valamint turisztikai látnivalói

A város nemcsak gazdaságilag, hanem kulturálisan is egyre fontosabb szerepet játszik a világ színpadán. A város híres építészeti csodáiról, luxus életstílusáról, illetve kulturális intézményeiről. Az egyik legismertebb látványosság az impozáns Sheikh Zayed Nagymecset, amely az egyik legnagyobb, legszebb mecset a világon, valamint az Emirates Palota, egy lenyűgöző építészeti alkotás, amely a gazdagság, illetve a hagyományok szimbóluma.