dunántúli - dombság

Dunántúli-dombság

A Dunántúli-dombság Magyarország egyik legjelentősebb dombvidéke, amely a Dunántúl déli, illetve nyugati részén terül el. Földrajzilag a Balatontól délre, a Dráva, valamint a Rába folyók között helyezkedik el. A táj változatos, erdökkel borított dombhátak, völgyek, illetve sík területek váltják egymást, így rendkívül gazdag természeti értékekben.

Dunántúli-dombság földrajzi elhelyezkedése, valamint a határai

A dombság több kisebb tájegységből áll, például a Mecsek, a Zselic, a Somogyi-dombság, valamint a Tolnai-dombság. Északon a Balaton, illetve a Bakony, keleten a Mezőföld, délen a Dráva folyó, valamint a horvát határ, nyugaton pedig az Alpokalja határolja. A dombság kiterjedése körülbelül 15 000 km², ami Magyarország területének jelentős részét lefedi.

Geológiai kialakulás

A dombság kialakulása hosszú földtörténeti folyamatok eredménye. A terület alapját üledékes kőzetek, mészkő, dolomit, illetve homokkő alkotja. Az egykori Pannon-tenger üledékei, valamint a későbbi tektonikai mozgások, eróziós folyamatok jelentősen formálták a tájat. A területen gyakoriak a löszös talajok, amelyek kedvező feltételeket biztosítanak a mezőgazdaság számára.

Dunántúli-dombság éghajlata

Mérsékelt kontinentális éghajlattal rendelkezik, amelyet a Balaton, valamint a Dráva közelsége is befolyásol. Az éves középhőmérséklet 10-11°C körül alakul, a csapadék mennyisége pedig 600-800 mm között mozog. A térségben gyakran előfordulnak enyhe telek, kellemesen meleg nyarak, ami kedvező a növényzet, valamint az állatvilág számára. A Dunántúli-dombság több kisebb tájegységből áll, amelyek Földrajzilag, illetve természeti adottságaik alapján különülnek el. A legfontosabb részei:

  • Mecsek – A legmagasabb és legtagoltabb része a Dunántúli-dombságnak, Pécs környékén helyezkedik el. A terület híres természeti szépségeiről, illetve a történelmi emlékeiről.
  • Zselic – Erdős-dombos vidék Somogy – Baranya megye határán, amely a természetvédelmi területeiről, valamint a csillagos égbolt-parkjáról ismert.
  • Somogyi-dombság – A Balatontól délre fekvő, lankás dombság, amely nagy területen terül el, főként mezőgazdasági területek jellemzik.
  • Tolnai-dombság – Tolna megyében található, szőlőtermesztéséről híres vidék, amely a Szekszárdi borvidéket is magában foglalja.
  • Baranyai-dombság – A Mecsektől délre, valamint nyugatra húzódó terület, amely kisebb erdőségekben, illetve völgyekben gazdag.

Ezek a tájegységek együttesen alkotják a Dunántúli-dombság változatos, ugyanakkor gazdag természeti környezetét.

Természetvédelmi területek

A dombság jelentős része természetvédelmi oltalom alatt áll. A Duna-Dráva Nemzeti Park több védett területet is magába foglal, például a Zselici Tájvédelmi Körzetet, amely különösen híres érintetlen erdeiről, valamint éjszakai égbolt-parkjáról. Az erdőségekben élnek gímszarvasok, vaddisznók, illetve különféle madárfajok, például a fekete gólya, a holló.

Vízrajz

A térség vízhálózata is jelentős, hiszen számos kisebb folyó, illetve patak szeli át a dombságot. A Kapos, a Sió és a Zala fontos szerepet játszanak a vízrendszer fenntartásában. Ezen kívül több kisebb tó és víztározó is található itt, amelyek hozzájárulnak a biodiverzitás megőrzéséhez és a turizmushoz.

Növény-állatvilág

A Dunántúli-dombság változatos növényvilággal rendelkezik. A dombvidék nagy részét lombhullató erdők borítják, ahol tölgyesek, bükkösök és gyertyánosok találhatók. Az alacsonyabb területeken mezők és rétek váltják az erdőségeket, amelyeken különféle vadvirágok nyílnak. Az állatvilág is gazdag, számos védett, illetve ritka faj él itt, például vidra, réti sas, valamint különböző denevérfajok.

Ember, valamint a táj kapcsolata

A Dunántúli-dombság évszázadok óta lakott terület, ahol a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás, illetve a borászat is fontos szerepet játszik. Somogy – Tolna megye híres borvidékei, például a Szekszárdi borvidék, világszerte ismert borokat termelnek. Az emberek évszázadok óta kihasználják a dombság adottságait, legyen szó legeltetésről vagy gyümölcstermesztésről.

Kulturális – történelmi jelentőség

A térség számos történelmi emléket őriz, többek között középkori várakat, templomokat, kastélyokat. A Pécsi székesegyház, a Siklósi vár, illetve a Zselici Csillagoségbolt-park mind olyan helyszínek, amelyeket érdemes felkeresni. Emellett a dombság falvai, valamint városai gazdag néphagyományokkal, gasztronómiai különlegességekkel büszkélkedhetnek.

Turizmus – szabadidős tevékenységek

A Dunántúli-dombság kiváló úti cél a természetjárók, illetve a kirándulók számára. Számos turistaút, kerékpárút, valamint tanösvény található itt, amelyek lehetőséget biztosítanak a vidék felfedezésére. A termálfürdők, például a Harkányi Gyógyfürdő, egész évben vonzzák a látogatókat.

Összegzés

A Dunántúli-dombság Magyarország egyik legszebb, legváltozatosabb vidéke, amely földrajzi, ökológiai, illetve kulturális szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír. A természetvédelmi területek, a gazdag növény-állatvilág, valamint a történelmi emlékek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a térség értékes, valamint különleges része legyen hazánknak.