somogyi dombság

Somogyi dombság

A Somogyi dombság egy gyönyörű tájegység Magyarország déli részén, amelyet elsősorban dombos vidék, erdők, rétek, valamint patakvölgyek tesznek változatossá. A dombság a Dunántúli-dombság részeként Somogy megye területén helyezkedik el, északon a Balaton-part, keleten a Kapos völgye, délen pedig a Dráva folyó határolja. Nyugat felé a Zselic, illetve a Belső-Somogy határolják. Területe körülbelül 6,500 négyzetkilométer.

A név eredete

A Somogyi dombság nevét Somogy vármegyéről kapta, amelynek első írásos említése a 11. századra vezethető vissza. A „Somogy” név valószínűleg a honfoglalás korára utal, illetve talán a „som” növényre vezethető vissza, amely valaha gyakori lehetett a környéken.

Földrajzi jellemzők

A Somogyi dombság enyhén hullámzó domborzata, erdőségei, valamint kisebb vizes élőhelyei változatos tájképet nyújtanak. A legmagasabb pontjai 200–300 méteres magasságot érnek el. A régió földtani alapját mészkő, homokkő, valamint lösz alkotja, amely változatos talajviszonyokat eredményez. Az éghajlata mérsékelt kontinentális, amelyet a Balaton közelsége is befolyásol; ennek köszönhetően a tél enyhébb, a nyár pedig mérsékelten meleg.

A dombságot több folyó is szeli át, például a Kapos, a Rinya-patakok, amelyek gazdag vízhálózatot hoznak létre. Ezek a patakok a Drávába torkollanak, továbbá több kisebb tavacska, illetve mocsaras terület is található a régióban. A folyók,a patakok völgyében gyakran előfordulnak termékeny mezőgazdasági területek, ahol szőlő, gabona, napraforgó, ugyanakkor más növények termesztése is elterjedt.

A tájegységre az aprófalvas településszerkezet jellemző, szép számmal találhatóak itt meghitt, csendes zugok.

Jelentősebb települések

Tab, Ádánd, Igal

A Somogyi dombság részei

A dombság három fő részre osztható:

  • Külső-Somogy – a Balaton déli partjától egészen a Kapos völgyéig húzódik, dombos része különösen látványos. Főleg löszös talaj borítja, amely kedvez a mezőgazdaságnak.
  • Belső-Somogy – a Kapos és a Dráva közötti terület, nagy erdőségek és homokos talajok jellemzik. Ez a terület inkább a vadászat és természetjárás kedvelőinek kedvelt helye.
  • Zselic – a dombság legkeletibb része, amely a Somogy és Baranya megye határvidékén található. Zselic a természetvédelmi területeiről, sötétégbolt-parkjáról és sűrű erdőségeiről híres.

    Természeti értékek, illetve a turizmus

    A Somogyi dombság rengeteg természeti értékkel rendelkezik. A Belső Somogy területén található nagy erdőségek számos vadfajnak, mint például szarvasoknak, vaddisznóknak, illetve őzeknek adnak otthont, ami népszerűvé teszi a vadászok körében. A Zselici Tájvédelmi Körzetben csillagos égbolt-parkkal is találkozhatunk, amely Magyarország egyik legsötétebb égboltja, kedvelt célpontja a csillagászati megfigyeléseket kedvelőknek.

    A Somogyi dombság könnyen megközelíthető a Balaton, valamint Kaposvár felől is, így a természetjárók, valamint a turisták számára egyaránt vonzó helyszín. A vidék különösen népszerű a gyalogos, ugyanakkor a kerékpáros túrázók körében. A csendes, érintetlen természetet kedvelők, valamint a horgászok is szívesen látogatják a térséget.

    Összességében

    A Somogyi dombság Magyarország egyik olyan tájegysége, amely egyszerre kínál gyönyörű természeti élményeket, gazdag élővilágot, valamint kulturális értékeket is.