zalai dombság

Zalai dombság

A Zalai dombság egy gyönyörű dombvidék Magyarország nyugati részén, Zala megyében, amely a Dunántúli-dombság részét képezi. A terület főként Zala, illetve Somogy megyében helyezkedik el. Északnyugaton a Kisalföld, keleten a Bakony, délen pedig a horvát határ határolja. Jelentős részét Zala, valamint Somogy megye alkotja, illetve nagyjából 4,200 négyzetkilométeren terül el. A táj névadása a 20. századra tehető, Zala vármegyéről kapta nevét, amely ezen a területen található.

A Zalai dombság részei

Több kisebb dombsági egységre tagolódik. Főbb részei:

  • Keszthelyi-dombság: Az északi részen fekszik, a Balatonhoz közel.
  • Külső, valamint Belső Zalai dombság: Ezek közé tartozik a legnagyobb kiterjedésű terület, ahol sűrűn váltakoznak a dombhátak, illetve a völgyek.
  • Egerszegi-dombság: A Zalaegerszeg környéki dombok, melyek a megye középső részét fedik le.
  • Göcsej: A délnyugati rész sajátos, dombvidéki kultúrája, illetve népi építészete miatt is híres.

A Zalai dombság földtani felépítése

A dombság kőzetei főleg pliocén, illetve miocén korú üledékes kőzetekből állnak, amelyek között agyagos, homokos, valamint kavicsos rétegeket is találunk. A terület alapvetően üledékes eredetű, melyen kisebb-nagyobb mértékben előfordulnak mészkő, továbbá dolomit formációk is. A dombság talajai közé tartoznak a vályogtalajok, agyagos, illetve homokos talajok, amelyek kedvezőek a szőlő-gyümölcstermesztésre.

Éghajlata

A Zalai dombság éghajlata mérsékelt kontinentális, de a tenger közelsége miatt kiegyensúlyozottabb, enyhe tél, valamint mérsékelten meleg nyár jellemzi. Az éves átlaghőmérséklet körülbelül 10 °C.

Csapadék

A terület csapadékban gazdag, évente 700-800 mm körüli mennyiséget kap, amely kedvez a sűrű erdők, illetve mezőgazdasági növénykultúrák fejlődésének. A csapadék főként tavasszal, valamint ősszel jellemző.

Jellemzői

A Zalai dombság egyik legismertebb vonása a szelíd, lankás dombvidék, amelyet erdők, mezők, valamint kisebb települések szabdalnak. A dombtetökön gyakoriak a szőlőültetvények, a gyümölcsösök, amelyek a borvidéki hagyományokat erősítik. A vidéket a Zala, valamint a Muraköz folyói szelik át, amelyek mentén ártéri, illetve nedves rétek alakultak ki. A változatos domborzat miatt gazdag élővilággal rendelkezik, sok védett növény-állatfaj otthona.

Látnivalók

  • Göcseji Falumúzeum Zalaegerszegen: egy szabadtéri múzeum, amely bemutatja a zalai népi építészetet és életmódot.
  • Kis-Balaton: egy különleges természetvédelmi terület, amely gazdag madárvilágáról híres.
  • Budafai Arborétum: számos növényritkaságnak ad otthont, ideális túracélpont.
  • Szt. Gróth Pince: egy borospince a dombok között, amely látogatók számára is nyitva áll.

A Zalai dombság legmagasabb pontja

A legmagasabb pontja: Kis-Hencse-hegy (336 méter), amely Göcsejhez közel, a belső dombsági részen található.

Miért a dombtetökön alakultak ki a települések

A Zalai dombság területén található települések nagy része dombtetőkre épült. Ennek fő oka a nedves, mocsaras völgyek elkerülése volt, amelyeket gyakran elöntött a víz, különösen esős időszakokban. A dombtetők jobban védettek voltak az árvizektől, illetve kedvező helyzetet biztosítottak a mezőgazdasághoz, különösen a szőlő-gyümölcstermesztéshez. Ezenkívül a dombokon való elhelyezkedés védelmet nyújtott a vadállatok, valamint a portyázó katonák ellen, ugyanakkor jobb kilátást biztosított a környező területekre.

Összegzés

A Zalai dombság Magyarország egyik változatos, illetve természeti értékekben gazdag vidéke, amely különleges éghajlatával, gazdag élővilágával, sőt hagyományaival számos látogatót vonz. A terület földrajzi sajátosságai, kulturális öröksége ideális célponttá teszik a természetkedvelők, valamint a kulturális élmények iránt érdeklődők számára.