Magyarország földrajzi kutatói komoly hatással voltak a tudományos világra, különösen a XIX., illetve a XX. században. Ezen tudósok felfedezései, valamint kutatásai a térképkészítéstől a földtani feltárásokig, a néprajzi vizsgálatoktól az éghajlat-kutatásig terjedtek.
Magyar földrajztudósok hatása a tudományos világra
A magyar földrajztudósok munkássága nemcsak Magyarország, hanem nemzetközi szinten is jelentős volt. A felfedezéseik, valamint tanulmányaik a világ különböző részein folytatott kutatások alapjait fektették le. Ezen tudósok sokszínű érdeklődési területe az éghajlatváltozástól a néprajzon át a geomorfológiáig széles spektrumot fedett le, amely lehetőséget adott a Kárpát-medence, valamint a világ egyéb régióinak jobb megismerésére.
Híres Magyar földrajztudósok
- Cholnoky Jenő (1870–1950)
A magyar földrajz és geomorfológia meghatározó alakja, több mint 50 könyvet és 700 tudományos dolgozatot publikált. Munkássága különösen a Balaton és a Kárpát-medence tájainak vizsgálatában volt jelentős. Cholnoky elismert szakértője volt a hidrológiának és a társadalomföldrajznak, és számos magyar és nemzetközi tudományos fórumon is részt vett. - Lóczy Lajos (1849–1920)
Lóczy a Széchenyi Béla expedícióján vett részt Kelet-Ázsiában, és itt olyan földtani eredményeket ért el, amelyek nemzetközi hírnevet hoztak számára. Nevéhez fűződik a Balaton körüli komplex földrajzi kutatások elindítása is. A Transzhimalája vonulat leírása és a Himalája tektonikai vizsgálata nagy elismerést hozott számára. - Hunfalvy János (1820–1888)
A modern magyar földrajz atyja, aki többek között Magyarország és a Kárpát-medence földrajzát kutatta és alapvető munkát végzett a társadalmi és gazdasági földrajz területén. Írásai hozzájárultak a földrajz tudományának széles körű elismertségéhez Magyarországon. - Mendöl Tibor (1905–1984)
A városföldrajz és a társadalomföldrajz egyik alapítója Magyarországon. Kutatásai főként Budapest és más városok fejlődésére és szerkezeti átalakulására összpontosítottak. Mendöl Tibor kiemelkedő tudós volt a városi területek térbeli elrendezésének és dinamikájának feltárásában. - Balázs Dénes (1924–1994)
Balázs Dénes földrajztudós és Ázsia-kutató volt, aki különösen Kína és más ázsiai területek földrajzi jellemzőinek feltárásával vált híressé. Többek között különböző kultúrák és tájak összehasonlító földrajzi tanulmányozásában is eredményeket ért el. - Láng Sándor (1904–1967)
Láng Sándor hidrológiai és geomorfológiai kutatásai különösen a magyarországi folyók, mint a Sajó, a Hernád és a Tisza teraszrendszereire összpontosítottak. Számos középhegységi kutatást végzett és az MTA Földrajzi Monográfiák sorozatában jelentette meg eredményeit. - Sárfalvi Béla (1920–1993)
Sárfalvi Béla elsősorban a mezőgazdasági földrajz és a Kárpát-medence területén végzett kutatásairól ismert. Fő művei hozzájárultak a magyar mezőgazdaság és földhasználat térbeli elrendezésének és hatásainak megértéséhez. - Bulla Béla (1906–1964)
A geomorfológia és társadalmi földrajz elismert szakértője volt, különösen a településföldrajz területén. Kutatásai a magyarországi települések elhelyezkedésére, fejlődésére és társadalmi vonatkozásaira koncentráltak, amelyek hozzájárultak a magyar társadalomföldrajz fejlődéséhez. - Czirbusz Géza (1875–1941)
A talajtan és mezőgazdasági földrajz területén jelentős kutatásokat végzett. Munkássága a talajok és mezőgazdasági területek térbeli eloszlásának és földrajzi adottságainak feltárására összpontosult. - Székely András (1914–1988)
Geomorfológiai munkásságáról ismert, különösen a Mátra hegység szerkezetének és földtani felépítésének vizsgálatában ért el fontos eredményeket. Székely munkássága hozzájárult a magyar hegyvidékek geomorfológiai megértéséhez.
Összefoglalás
A legismertebb magyar földrajztudósok, akik a földrajztudomány különböző területein értek el kiemelkedő eredményeket, például a geomorfológiában, hidrológiában, társadalmi, illetve gazdasági földrajzban. Lóczy Lajos ázsiai expedíciója, Cholnoky Jenő geomorfológiai kutatásai, Hunfalvy János munkája a Kárpát-medence földrajzának alapvető megismerését segítették, míg mások, mint Mendöl Tibor, valamint Sárfalvi Béla, város-mezőgazdasági földrajzi vizsgálatokat folytattak. E tudósok munkássága a magyar, ugyanakkor a nemzetközi földrajzi ismereteket egyaránt gazdagította.