pálvölgyi barlang

Pálvölgyi-barlang

A Pálvölgyi barlang Magyarország egyik legnagyobb, illetve legkülönlegesebb barlangrendszere, amely a Budai-hegységben található, Budapest II. kerületében. Felfedezése, kutatása, valamint a nagyközönség számára való megnyitása óta a barlang természeti, illetve tudományos értékei miatt kiemelt jelentőséggel bír.

A név eredete

A Pálvölgyi barlang nevét a környéken található Pál-völgy nevű területről kapta, amely a Budai-hegység mészkővidékének része. Ez a völgy évtizedek óta ismert volt természetjárók, valamint a geológusok körében, mivel több kisebb nyílás, illetve karsztos képződmény is megfigyelhető itt.

Pálvölgyi barlang felfedezése, kutatása

A barlangot először 1919-ben fedezték fel, amikor egy kőfejtő munkálatai során feltűnt egy ígéretes nyílás. A feltárást Kessler Hubert geológus vezette, aki a barlang elsődleges járatait feltérképezte. Kessler munkája megalapozta a barlangrendszer további kutatásait, illetve hamar kiderült, hogy a barlang nemcsak lenyűgöző látványosság, hanem komoly tudományos értéket is képvisel.

A barlangrendszer mérete, valamint különlegességei

A Pálvölgyi-barlang napjainkban ismert hossza meghaladja a 32 kilométert, ezzel Magyarország második leghosszabb barlangrendszere, amelyet a Mátyás-hegyi-barlanggal együtt vizsgálnak, mivel a két barlang egymással összefügg. A járatok egy része rendkívül szűk, más részei pedig hatalmas termek formájában nyílnak meg.

Jellegzetességei

  • Képződmények: A barlangban gyönyörű cseppkövek, mésztufák, illetve különleges karsztos formák figyelhetők meg. A cseppkőképződmények lassú növekedése, ugyanakkor változatossága a barlang állandó klimatikus viszonyainak köszönhető.
  • Állatvilág: A barlangban különleges barlangi élőlények, például vakrákok, illetve különféle denevérfajok élnek.
  • Hőmérséklet: A barlang egész évben állandó, körülbelül 10°C hőmérsékletű, ami ideális környezetet teremt a karsztosodáshoz, valamint a biológiai élet számára.

Pálvölgyi barlang turisztikai jelentősége

A barlangot már 1927-ben megnyitották a nagyközönség számára, így Magyarország egyik legrégebb óta látogatható barlangja. A túrák során a látogatók megcsodálhatják a természet alkotta képződményeket, illetve betekintést nyerhetnek a barlangkutatók munkájába.

Látogatható részek

A barlang egy része könnyen bejárható, míg más részek csak szakképzett barlangászok számára hozzáférhetők.
A látogatók számára kiépített, kivilágított útvonal biztosítja a biztonságos túrázást.

Tudományos kutatások és védelem

A barlang kiemelt természetvédelmi terület, amelyet a Duna–Ipoly Nemzeti Park kezel. Geológiai, illetve paleontológiai kutatások szempontjából is fontos: a barlangban ősi csontmaradványokat, valamint más fosszíliákat is találtak, amelyek az évmilliók során itt élt élőlényekről árulkodnak.

Kapcsolat a Mátyás-hegyi-barlanggal

A Pálvölgyi barlang összeköttetésben áll a Mátyás-hegyi-barlanggal, illetve a két rendszer együttes hossza folyamatosan növekszik a feltárások során. E kapcsolat különlegessé teszi a barlangot Európa egyik legjelentősebb karsztos rendszerévé.

Összegzés

A Pálvölgyi-barlang nem csupán egy természeti csoda, hanem Magyarország földtani történetének, hanem karsztos képződményeinek egyik legfontosabb példája. Akár a tudományos kutatásokat, akár a kalandvágyó turistákat nézzük, a barlang egyedülálló értékekkel gazdagítja hazánkat. Ha ellátogatunk ide, garantáltan életre szóló élményben lesz részünk.