Gomba Ördögoltárszikla földrajzi elhelyezkedése
Magyarország két kevésbé ismert, mégis látványos természeti képződménye, Gomba illetve Ördögoltárszikla a középhegységi vidékekhez kapcsolódik. A Gomba nevű település Pest megyében található, a Gödöllői-dombság szélén. Ez a kis falu a tájba simuló dombhátakkal és vízmosásokkal tarkított vidéken fekszik, ahol a löszös talaj sajátos vegetációt nevel. Az Ördögoltárszikla ezzel szemben a Mecsek déli részén magasodik, Pécs közelében, a Zengő lábánál, egy meredek lejtő szélén.
Gomba, illetve Ördögoltárszikla geológiai eredete
A Gomba térségében uralkodó kőzetek főként löszből és homokból állnak, amit a szél és a víz formált az évezredek során. Ez a talajszerkezet kedvez az erózió hatásainak, így érdekes domborzati formák jöhetnek létre. Ezzel szemben az Ördögoltárszikla vulkáni eredetű kőzetekből épül fel, melyek a földtörténeti középidő során kerültek a felszínre. A kemény andezit és bazalt ellenállóbb a külső erózióval szemben, így masszív sziklaképződmények alakultak ki.
Gomba Ördögoltárszikla kulturális jelentősége
Gomba nemcsak geológiai szempontból érdekes, hanem kulturális öröksége is figyelemre méltó. A faluban található templom és a hagyományos falusi építészet tanúi a magyar vidék múltjának. Az Ördögoltárszikla neve is legendákat idéz: a helyiek szerint maga az ördög emelte a sziklát, hogy oltárt állítson a hegyek urának. Ez a mondavilág különleges atmoszférát ad a sziklaképződmény környékének, ami sok kirándulót vonz.
Természetjárás Gomba, illetve Ördögoltárszikla környékén
Mind Gomba, mind pedig az Ördögoltárszikla remek úti cél azoknak, akik szeretnek természetközelben időzni. Gomba környékén túraútvonalak, tanösvények, valamint kerékpáros utak kínálnak változatos programlehetőségeket. Az Ördögoltársziklához vezető ösvények a Mecsek hegység lenyűgöző panorámáját tárják elénk, s a csúcson állva páratlan kilátás nyílik a völgyekre és dombhátakra.
Gomba Ördögoltárszikla jövője és megőrzése
A természeti értékek megőrzése Gomba és Ördögoltárszikla esetében is kiemelkedően fontos feladat. A helyi közösségek, természetvédők és önkormányzatok együtt dolgoznak azon, hogy ezek a területek hosszú távon is megmaradjanak a következő generációk számára. A felelős turizmus és a környezeti nevelés elengedhetetlen eszközei e nemes célnak.